Warzywa i owoce zalecane podczas postu

liściaste

różne rodzaje sałat (roszponka, rukola, rzymska, lodowa, czerwona), szpinak, seler naciowy, natka pietruszki, jarmuż, botwinka, rzeżucha, koper, zioła

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­korzeniowe

marchewka, seler, pietruszka, chrzan, burak, rzodkiew biała, rzodkiew czarna, rzepa, kalarepa

cebulowe

cebula, por, czosnek

psiankowate

papryka, pomidor

kapustne

kapusta biała, czerwona, włoska, pekińska, kalafior, brokuł, brukselka, kalarepa

dyniowate

cukinia, ogórki, dynia, kabaczek

owoce

jabłka, grejpfruty, cytryny, kiwi, granat, pomarańcza, owoce sezonowe (porzeczki, wiśnie, jagody, maliny, śliwki, borówka amerykańska)

 

 

  • Surówki (jedno- lub kilkuskładnikowe) najlepiej przyrządzane tuż przed spożyciem
  • Kiełki, suszone owoce
  • Kiszonki
  • Przekąski w postaci surowych i suszonych warzyw i owoców (jarmuż, burak, jabłko, suszona śliwka)
  • Zupy (krótko gotowane - do 30 minut)
  • Warzywa gotowane na parze, pieczone, duszone

 

Owoce w diecie warzywno-owocowej nie powinny być podstawą dań, ale jedynie dodatkiem do nich.

Stosuje się je w ilościach śladowych – dla poprawy smaku lub dekoracji.

 

Oprócz tego należy pić wodę mineralna niegazowaną z podwyższoną zawartością magnezu, napary i herbatki ziołowe i owocowe, kompoty z owoców (również suszonych).

Podczas postu może brakować magnezu i witaminy D. Składniki te można na etapie diety suplementować.

 

Być może my też nie zdajemy sobie sprawy, ze zdrowie jest w zasięgu ręki. Zamiast szukać skomplikowanych rozwiązań, które często wymagają nakładów pieniężnych, wybierz prostą dietę opartą na warzywach.

Poszukaj możliwości zaopatrywania się w warzywa i owoce jak najbardziej naturalne –pochodzące z upraw ekologicznych albo własnych działek czy ogródków. Staraj się samodzielnie przygotować posiłki , unikając przy tym żywności wysoko przetworzonej, poddaniem wysokiej temperaturze czy mrożeniu.

Prostota diety warzywno-owocowej zachęca obecnie coraz więcej osób do korzystania z tej metody również jako profilaktyki. Pamiętaj przy tym , że post ma wzbogacić także wewnętrznie-to droga w głąb siebie. Filozofia i tutaj jest prosta: słuchaj swojego ciała, dawaj mu to , co służy , myśl o sobie w sposób holistyczny.

Co jeść podczas postu?

Niskokaloryczne warzywa i owoce, wraz z jednoczesnym dostarczaniem organizmowi fitozwiązków, witamin i soli mineralnych, pozytywnie wpływają na oczyszczenie organizmu z toksyn i proces odżywienia wewnętrznego.

{podczas diety powinniśmy spożywać jak najwięcej surowych warzyw. To one zawierają najwięcej enzymów i są pokarmem najbogatszym biologicznie.

Należy jednak pamiętać , aby zaopatrywać się w nie u zaufanych dostawców.

Na naszych stołach powinny się znaleźć:

-sok i koktajle z warzyw z dodatkiem owoców (niewielkim –dekoracyjnym lub smakowym), wyciskane na świeżo , surowe zupy warzywne.

 

Galeria